20 jun Godišnji izveštaj Poverenice Saveta Evrope za ljudska prava za 2022. godinu
„Zaštita ljudskih prava u Evropi pretrpela je ozbiljne zastoje 2022. godine“, rekla je Poverenica Saveta Evrope za ljudska prava Dunja Mijatović („Poverenca“), predstavljajući danas godišnji izveštaj.
Izveštaj se uglavnom fokusira na zločine koje je počinila Ruska Federacija u svom vojnom napadu na Ukrajinu. Izveštaj uključuje temu rešavanja kršenja ljudskih prava ukrajinske dece koja su prebačena u Rusku Federaciju ili na privremeno okupirane teritorije, od kojih su nekima data ruska državljanstva očiglednim kršenjem međunarodnog humanitarnog prava.
U izveštaju se takođe pominje misija koju je Poverenica sprovela na Kosovu od 30. maja do 3. juna, fokusirajući se na pitanja koja se odnose na tranzicionu pravdu i socijalnu koheziju, slobodu medija i pitanja koja se odnose na prava žena i rodnu ravnopravnost. Poverenica je istakla potrebu da Kosovo reši nedostatke u istrazi, krivičnom gonjenju i suđenju za ratne zločine koji su sada u nadležnosti pravosudnog sistema i da unapredi saradnju sa Kosovskim specijalizovanim komorama i Specijalnim tužilaštvom. Ona je podstakla saradnju Beograda i Prištine u potrazi za osobama koje su i dalje nestale zbog sukoba. Poverenica je dalje naglasila potrebu da se svim civilnim žrtvama rata omogući pristup reparacijama i bezbednim uslovima da istupe, kao i potrebu da se otklone prepreke za održiv povratak.
Pored toga, Poverenica takođe naglasila da postupanje prema tražiocima azila, izbeglicama i migrantima u Evropi pokazuje dosledan i nameran neuspeh mnogih država članica da ispoštuju svoje međunarodne obaveze u vezi sa ljudskim pravima u ovoj oblasti. „Vraćanja, odbijanje spasavanja čamaca u nevolji, nehumani uslovi i postupanje su zajedničke karakteristike pristupa migraciji koji je neproporcionalno fokusiran na bezbednost koja ugrožava ljudske živote. Umesto da nastave ovim putem, države članice treba da se fokusiraju na obezbeđivanje sigurnih i legalnih puteva, humanitarnu pomoć duž migracionih ruta i traganje i spasavanje na moru.
Prema Izveštaju, 2022. godinu takođe je obeležila rasprostranjena klima netolerancije, neprijateljstva, pa čak i nasilja nad LGBTI osobama. „Politička instrumentalizacija pitanja vezanih za njihova ljudska prava, kao što je pravno priznavanje istopolnih parova ili njihovo pravo na porodični život, samo je poslužila za povećanje neprijateljstva i dezinformacija prema LGBTI osobama i za polarizaciju društva“, izjavila je Poverenica, ističući da je ova situacija simptom šireg problema nazadovanja u posvećenosti obezbeđivanju jednakih prava za sve.
Poverenica takođe naglašava da prostor za ostvarivanje osnovnih sloboda civilnog društva, zaštitnika ljudskih prava i pojedinaca uopšte, nastavlja da se smanjuje. Još jedna oblast u kojoj je napredak i dalje potreban je zaštita i promocija prava žena i rodne ravnopravnosti. Žene i devojke u Evropi i dalje se suočavaju sa značajnim izazovima, kao što su rodno zasnovano nasilje i prepreke u pristupu svom seksualnom i reproduktivnom zdravlju i pravima, uključujući i posledice pandemije COVID-19 i rata u Ukrajini.
Prezeto sa sajta Saveta Evrope