14 jan Hitna rezolucija Evropskog parlamenza o ljudskim pravima u Srbiji
Evropski parlament Evropske Unije („EP“) usvojio je 6. decembra 2021. godine Hitnu rezoluciju o prinudnom radu u fabrici Linglong i ekološkim protestima u Srbiji.
Evropski parlament je izrazio duboku zabrinutost zbog navodnog prinudnog rada, kršenja ljudskih prava i trgovine ljudima oko 500 Vijetnamaca na gradilištu kineske fabrike guma Linglong u Srbiji i pozvao srpske vlasti da pažljivo istraže slučaj i obezbede poštovanje osnovnih ljudskih prava, posebno prava radnika, da dostave EU zaključke svojih istraga i da počinioce pozovu na odgovornost.
Dalje, u Rezoluciji EP je izražena duboka zabrinutost zbog ozbiljnih problema sa korupcijom i vladavinom prava u oblasti životne sredine, zbog opšteg nedostatka transparentnosti i procene uticaja infrastrukturnih projekata na životnu sredinu i društvo, uključujući i kineske investicije i kredite, kao i multinacionalne kompanije kao što je Rio Tinto. U tom kontekstu, EP je pozvao i EU i srpske vlasti da se pozabave opravdanom zabrinutošću izraženom u ekološkim protestima koji su se poslednjih mesec dana dešavali u mnogim gradovima širom Srbije, nakon objavljivanja izmena Zakona o eksproprijaciji, koji bi omogućio bržu eksproprijaciju privatnog zemljišta i izmene Zakona o referendumu i narodnoj inicijativi.
S tim u vezi, EP je takođe izrazio duboku zabrinutost zbog sve većeg nasilja ekstremističkih i huliganskih grupa protiv mirnih ekoloških demonstracija, izražio žaljenje na količinu sile koju je policija upotrebila protiv demonstranata, osudio nasilničko ponašanje huligana prema mirnim demonstrantima i najoštrije osudio svako kršenje osnovnog prava na mirno okupljanje. EP je shodno tome pozvao srpske vlasti da na odgovarajući način istraže nedavne slučajeve masovnih protesta tokom kojih je policija navodno prekoračila svoja ovlašćenja ili nije uspela da zaštiti demonstrante od nasilja i zaštiti njihovo ljudsko pravo na mirno okupljanje.
EP je na dalje podelio zabrinutost zbog ograničenog vremena i prostora za otvorenu raspravu o Zakonu o referendumu i narodnoj inicijativi i izmenama Zakona o eksproprijaciji zemljišta i primio k znanju odluku o povlačenju i ponovnom razmatranju Zakona o eksproprijaciji i usvojenim izmenama i dopunama Zakona o referendumu i narodnoj inicijativi.
Na kraju, EP je naveo da su dugoročni trendovi medijske pristrasnosti i brisanje granica između aktivnosti državnih zvaničnika, policije i partijskih političara problematični i izrazio žaljenje zbog pogoršanja slobode medija i porasta uvredljivog jezika, zastrašivanja i čak i govora mržnje prema poslanicima parlamentarne opozicije, nezavisnim intelektualcima, nevladinim organizacijama, novinarima i istaknutim pojedincima, čija je odgovornost da postupaju sa poštovanjem prema svim predstavnicima medija od najveće važnosti.
Ovde možete naći ceo tekst rezolucije EP: https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/TA-9-2021-0511_EN.html
Preuzeto sa sajta Evropskog Parlamenta