05 maj Odloženim vraćanjem suspendovanog tužioca na posao prekršen je član 8
U predmetu Gashi i Gina protiv Albanije (predstavka br. 29943/18, 04.04.2023) Evropski sud za ljudska prava („ESLJP“) je jednoglasno zaključio da je došlo do povrede člana 8 (pravo na poštovanje privatnog i porodičnog života) Evropske Konvencija o ljudskim pravima („Konvencija“) u odnosu na g. Ginu.
Podnosioci predstavke, Rovena Gashi i Dritan Gina, su albanski državljani koji su u vreme događaja o kojima je reč, bili u braku i radili kao tužioci. Predmet se odnosio na krivičnu istragu nad podnosiocima predstavke zbog sumnje da su tokom godina počinili nepravilnosti u vezi sa njihovim prijavljivanjem imovine i finansijskih interesa, i njihovu suspenziju sa dužnosti tužilaca u skladu sa relevantnim zakonodavstvom.
Albanija je 2016. godine započela seriju reformi pravosudnog sistema, što je značilo ponovnu procenu svih tužilaca, uključujući podnosioce predstavke. Gospođa Gashi je naknadno smenjena sa funkcije 2018. godine zbog nepolaganja procene finansijskog integriteta. Uložila je žalbu i na kraju izgubila spor konačnom odlukom u maju 2019. godine. U međuvremenu je suspendovana u skladu sa zakonima o proverama kako to zahtevaju relevantni zakoni. G. Gina je sam prošao kroz proces provere tokom 2020. i 2021. godine.
ESLJP je primetio da je u maju 2018. godine privremeni generalni tužilac izdao naloge za suspenziju u odnosu na podnosioce predstavke, odmah ih sprečivši da obavljaju svoje službene dužnosti. Te naredbe su bile zasnovane na činjenici da je protiv njih u toku krivična istraga za „teško krivično delo počinjeno sa namerom“ i na činjenici da su optuženi. Suspenzija je bila obavezna kada je sudija ili tužilac stekao status okrivljenog u krivičnoj istrazi za tu vrstu dela i trajala je do okončanja krivičnog postupka ili donošenja pravosnažne sudske odluke.
Što se tiče podnositeljke predstavke Gashi, ESLJP je odlučio da njena predstavka pred ESLJP u vezi sa suspenzijom ne spada u delokrug člana 8 jer nije pokazala da posledice po njen privatni život iz naloga o suspenziji, koji je bio na snazi nešto više od dva meseca tokom kojih je nastavila da prima svoju platu, bile dovoljno ozbiljne da dođe do primene člana 8.
ESLJP se, međutim, uverio da su posledice po g. Ginu – uključujući nesposobnost za rad 20 meseci i nesigurnost situacije tokom tog perioda, uprkos tome što je nastavio da prima platu – bile dovoljno ozbiljne da su pokrenule primenu člana 8 i 3 Konvencije predstavljale „mešanje“ u njegov privatni život.
ESLJP je smatrao da je njegova suspenzija bila lišena bilo kakvog pravnog osnova nakon što je krivična istraga protiv njega okončana, te da stoga nije bila „u skladu sa zakonom“. ESLJP je stoga utvrdio kršenje u vezi sa suspenzijom g. Gine sa funkcije.
Preuzeto sa sajta Evropskog suda za ljudska prava