Ljudska prava u vanrednim okolnostima prema Evropskoj konvenciji o ljudskim pravima
Deveti godišnji regionalni Forum o vladavini prava za Jugoistočnu Evropu, koji organizuju AIRE centar i Civil Rights Defenders, održaće se u albanskoj prestonici Tirani 25. i 26. novembra 2022. godine. Održavanje ovog skupa podržavaju Ministarstvo spoljnih poslova i razvoja Ujedinjenog Kraljevstva, Vlada Švedske i fondacija Konrad Adenauer Stiftung.
Cilj Foruma je da unapredi primenu Evropske konvencije o ljudskim pravima (EKLJP) u regionu, podstakne regionalnu saradnju u daljem razvoju vladavine prava i ljudskih prava, kao i da doprinese procesu evropskih integracija zemalja u regionu. Učesnici ovogodišnjeg Foruma će se usredsrediti na zaštitu ljudskih prava u vanrednim okolnostima. Pre skoro dve godine smo na Forumu 2020 održanom u sred pandemije COVID-19 razgovarali o njenim efektima na ljudska prava. U to vreme je (i na evropskom i na nacionalnim nivou) postojala ograničena jurisprudencija o zaštiti ljudskih prava tokom pandemije a Forum je učesnicima pružio priliku da razmotre mogućnosti primene važećih odredbi i sudske prakse u cilju zaštite ljudskih prava u situacijama u kojima se svet suočio sa pitanjima bez presedana. Forum 2022 će predstavljati priliku da sagledamo ključne pravne novine i pouke koje smo izvukli tokom ovog dvogodišnjeg perioda. Na Forumu će takođe biti predstavljen naš ažurirani vodič o pandemiji COVID-19 i ljudskim pravima, u kojem je u obzir uzeta relevantna evropska i nacionalna sudska praksa nastala od početka pandemije. Ovi predmeti i dopune vodiča pružaju temeljne smernice o pitanjima vezanim za ostvarivanje ravnoteže među pravima i zaštitu ljudskih prava u kontekstu pandemije, ali se odlikuju i širim značajem budući da se odnose na zaštitu prava tokom vanrednih okolnosti uopšte.
Sada kada izlazimo iz pandemije, Forum će, dakle, pružiti priliku za diskusije o poukama izvučenim iz ovih vremena bez presedana kada je reč o delotvornoj zaštiti ljudskih prava u vanrednim okolnostima. Učesnici će, na primer, razgovarati o pristupu koji je Evropski sud za ljudska prava primenio u pogledu pozivanja država na član 15 EKLJP radi odstupanja od obaveza iz Konvencije, o ulozi pravosuđa u nadzoru nad merama koje su države preduzele tokom pandemije, o ključnim faktorima koji se moraju uzeti u obzir prilikom odmeravanja suprotstavljenih prava i interesa u kontekstu vanrednih okolnosti, kao i o tome kako se načela poput srazmernosti i supsidijarnosti primenjuju i kako bi trebalo da se primenjuju u ovom kontekstu. Sva su ta pitanja bila od ogromnog značaja tokom pandemije. Međutim, budući da se i dalje suočavamo sa novim izazovima i vanrednim okolnostima, poput rata u Ukrajini, jasno je da će razumevanje ovih pitanja biti od suštinskog i šireg značaja i za osiguravanje uspešne zaštite ljudskih prava i u budućnosti.