Zahtijevanje pravde za LGBTI+ aktiviste napadnute u Banja Luci

Na mračnu godišnjicu obilježenu 18. marta prošle godine, nekoliko LGBTI+ aktivista u Banja Luci, Bosna i Hercegovina, postali su žrtve nasilnog napada. Ovaj napad dogodio se samo nekoliko sati nakon što su lokalne vlasti zabranile LGBTI+ događaj, pozivajući se na sigurnosne rizike. Očevici su opisali zastrašujuću scenu ispred ureda Transparency International-a, gdje su aktivisti Bh. povorke ponosa, kao i nekoliko novinara bili napadnuti od grupe naoružane palicama i bocama.

Ovaj čin, koji zaslužuje osudu, predstavlja odraz uznemirujućeg trenda nasilja usmjerenog prema aktivistima u regiji. Situacija se dodatno pogoršala zbog navodne nebrige Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUP RS), koje je navodno ugrozilo sigurnost aktivista prisilivši ih da pod pratnjom izađu na ulice neposredno prije napada.

Dolijevajući ulje na vatru, napadu su prethodili govori mržnje od strane uticajnih ličnosti poput Milorada Dodika, predsjednika bosanskog entiteta Republika Srpska, i Draška Stanivukovića, gradonačelnika Banja Luke. Šokantno je to što ni Dodik, ni Stanivuković nisu suočeni s krivičnim prijavama ili istragama, uprkos potencijalnoj ulozi njihove retorike u poticanju nasilja.

Kao odgovor na kršenja, pravni tim bosanskohercegovačke Povorke ponosa pokrenuo je pravni postupak, podnoseći žalbe instituciji Ombudsmana za ljudska prava Bosne i Hercegovine. Ove žalbe pokrivaju niz pitanja, uključujući navodnu nebrigu MUP RS, govor mržnje od javnih ličnosti i nezakonitu zabranu javnih okupljanja.

Iako je postignut određeni napredak u slučaju jedne tužbe protiv MUP RS, još se čekaju odgovori na preostale žalbe. Ovakav nedostatak transparentnosti i odgovornosti potkopava napore za efikasnu borbu protiv nasilja i diskriminacije.

Posljedice napada ostavile su dubok trag na LGBTIQ zajednici, povećavajući postojeće strahove od nasilja i diskriminacije. Potrebna je hitna institucionalna akcija kako bi se osigurala sigurnost i prava svih pojedinaca, bez obzira na njihovu seksualnu orijentaciju ili rodni identitet. Vlasti moraju dati prioritet temeljitim istragama i podržavati vladavinu prava, demonstrirajući nepokolebljivu posvećenost pravdi i jednakosti.

U nedavnoj javnoj izjavi, Organizacijski odbor bosanskohercegovačke Povorke ponosa u Banja Luci istakao je: „Pozivamo ombudsmana i tužitelje da obavljaju svoje dužnosti i pridržavaju se zakona koji strogo zabranjuju diskriminaciju. Zahtijevamo institucionalnu zaštitu, pozivajući na nepokolebljivu nultu toleranciju za govor mržnje i nasilje nad LGBTIQ zajednicom, kao i protiv svih oblika nasilja.“