07 feb Porast govora mržnje na Zapadnom Balkanu
Visoki Komesarijat UN za ljudska prava (OHCHR), izrazio je zabrinutost zbog porasta govora mržnje na zapadnom Balkanu. OHCHR je 14. januara 2022. godine objavio beleške za štampu o Bosni i Hercegovini i Srbiji, u kojima se navodi da vlasti u Bosni i Hercegovini, kao i u susednoj Srbiji, moraju da osude i da se uzdrže od svakog zagovaranja nacionalne, rasne ili verske mržnje.
Nedavni incidenti u obe zemlje u kojima su pojedinci veličali zločine i osuđene ratne zločince, ciljali određene zajednice govorom mržnje i, u nekim slučajevima, direktno podsticali nasilje, izazvali su ovu zabrinutost. Strah je da će se ovakvi postupci – podstaknuti kontinuiranom huškačkom, nacionalističkom retorikom i govorom mržnje nekih političara – povećati ove godine, uoči izbora.
“Kao što smo više puta naglašavali, porast govora mržnje, poricanje genocida i drugih zločina i glorifikacija ratnih zločinaca na Zapadnom Balkanu, naglašavaju neuspeh u sveobuhvatnom rešavanju prošlosti”, rekla je portparol Liz Throssell.
Incidenti su se dogodili u vreme verskih praznika, na nekoliko lokacija u Bosni i Hercegovini (entitetu Republika Srpska i Brčko distriktu) i Srbiji (u gradovima Priboj i Novi Pazar). Među njima su bile velike grupe ljudi koji su uz bakljade uzvikivali ime osuđenog ratnog zločinca i bivšeg vojskovođe bosanskih Srba Ratka Mladića ili su pevali nacionalističke pesme pozivajući na zauzimanje raznih lokacija u bivšoj Jugoslaviji. U jednom incidentu, pojedinci su pucali u vazduh dok su prolazili pored džamije.
OHCHR je naveo da je neuspeh da se ovakvi incidenti spreče ili sankcionišu glavna prepreka izgradnji poverenja i pomirenja. Ozbiljne incidente poput ovih treba istražiti brzo, efikasno i nepristrasno, kako bi se sprečilo njihovo ponavljanje, kao i kako bi se podstaklo poverenje javnosti u vlasti i institucije, i među zajednicama, što je neophodno za izgradnju društvene kohezije i mirnih društava.
Gospođa Throssell je naglasila potrebu da se vlasti u obe zemlje pridržavaju svojih međunarodnih obaveza kako bi osigurale pravo na istinu, pravdu i reparaciju.
Nadalje, podsetila je da su zemlje potpisnice Međunarodnog pakta o građanskim i političkim pravima, koje uključuju i Srbiju i Bosnu i Hercegovinu, dužne osigurati da podsticanje na diskriminaciju, neprijateljstvo i nasilje bude zabranjeno u zakonu, ali i praksi.
Preuzeto sa zvaničnog sajta Ujedinjenih nacija